În cadrul proiectului național ”Centrul de activități cu tineretul – Sfântul Ilie Tesviteanul” , Parohia Fetești Oraș , în zilele de 5 și 12.06.2026 a organizat o serie de activități educative și recreative dedicate copiilor, având ca temă centrală ”Sănătatea înainte de toate”. Inițiativa se înscrie în programul amplu derulat de Patriarhia Română, care urmărește sprijinirea dezvoltării armonioase a copiilor și tinerilor din comunități prin activități educative, sociale și formative.
Scopul activității este formarea și consolidarea unor obiceiuri de viață sănătoasă prin conștientizarea importanței alimentației, mișcării, igienei și somnului pentru menținerea stării de bine. La nivelul Parohiei Fetești Oraș, instructor fiind preotul paroh Spătaru Daniel, aceste activități au fost adoptate nevoilor copiilor din comunitate, punând accent pe educația pentru sănătate și pe adoptarea unui stil de viață echilibrat.
Activitățile desfășurate în Parohia Fetești Oraș, demonstrează că educația pentru sănătate a tinerilor este esențială pentru viitorul comunității. Tema ”Sănătatea înainte de toate” a oferit participanților nu doar informații utile ci și motivația de a adopta obiceiuri sănătoase și responsabile.
A consemnat Pr. Paroh Spătaru Daniel – Parohia Fetești Oraș.










