Colinde TV
Activitățile Parohiilor din cadrul Protopopiatului Fetești în perioada octombrie – decembrie 2025

         În această perioadă, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, parohiile din cadrul Protopopiatului au desfășurat o serie amplă de activități pastoral – misionare, sociale, culturale și educaționale, menite să întărească viața duhovnicească a credincioșilor și să răspundă nevoilor comunității.

         Parohiile din cuprinsul Protopopiatului Fetești, au raportat implicarea în activități sociale, oferind sprijin material și financiar pentru 1099 copii,756 persoane vârstnice,130 persoane aflate în dificultate,390 familii și 25 persoane cu dizabilități, în valoare totală de 139924 lei, bani proveniți din colecte, donații, sponsorizări și fonduri proprii.

        Perioada octombrie – decembrie 2025 s-a dovedit a fi una de rodnică lucrare misionară în cadrul Protopopiatului Fetești. Prin activitățile desfășurate parohiile au consolidate legătura dintre Biserică și comunitate, au sprijinit pe cei aflați în nevoie și au creat un climat de solidaritate, speranță și credință.

      Activitatea social – filantropică desfășurată la nivelul Parohiilor din cuprinsul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, se realizează în conformitate cu Statutul pentru organizare și funcționare al Bisericii Ortodoxe Române și Regulamentul de Organizare și funcționare a Sistemului de asistență socială din Biserica Ortodoxă Română.

 

        A consemnat Spătaru Maria Melania – Tehnician Social, Protopopiatul Fetești.