Sfântul Nicolae, ocrotitorul bisericii din Gâldău

Pe 6 decembrie 2023, de ziua Sfântului blând și bun, bisericuța noastră a devenit neîncăpătoare pentru fiii duhovnicești ce s-au unit în duh de rugăciune pentru a cinsti pe patronul spiritual al comunității noastre.

După Sfânta Liturghie, copiii îmbrăcați în frumoase straie tradiționale, au susținut un moment artistic în cinstea evenimentului.

Ne-am amintit cu pioasă recunoștință de toți ctitorii și  binefăcătorii locașului de cult ce și-au pus amprenta asupra bisericii în trecerea timpului, astfel încât ea să devină un loc cald și primitor pentru oricine îi trece pragul.

Urmând tradiția, credincioșii prezenți au gustat din bunătățile pe care enoriașele noastre le-au pregătit cu atâta drag.

 

A consemnat preotul Ionuț Costinel Voicu

Related Posts

Sari la conținut